radiátor kiválasztása

Radiátor: így válaszd ki a megfelelőt

A radiátor nem a lakások leglátványosabb eleme, de a fontossága felbecsülhetetlen: csendes hősként az otthon melegét. Ezért azt mondjuk, hogy mindenképp megérdemli a reflektorfényt – különösen akkor, ha épp radiátorvásárlás előtt állsz! Jól tudjuk, hogy ilyenkor a számos szempont között könnyű eltévedni. Mai cikkünk ezért segít rávilágítani a legfontosabb paraméterekre, hogy te is a számodra ideális döntést hozd meg. Tarts velünk, olvass tovább!

Itt nagyon is számít a méret

Elképesztően fontos, hogy ne a radiátor felszerelése során derüljön ki: a megvásárolt modell nem is passzol méretben a helyére! Ezért az legyen az első dolgunk, hogy meghatározzuk, milyen magasságú fűtőtestre lesz szükségünk. Szerencsére ma már minden igénynek megfelelő termékek sokaságával van tele a piac, számos radiátor méret a vásárlók rendelkezésére áll. A méretet általában vagy a parapet magasságához, vagy a fal méretéhez szokás igazítani. Ennek megfelelően az igazán magasnak számító, 90 cm-s radiátorok leginkább keskeny, ablak nélküli falfelületekhez passzolnak. A valamivel alacsonyabb, 60 cm-s méret valamivel nagyobb szabadságot adnak ilyen szempontból – népszerűségüket is ennek köszönhetik. Az 50 cm-es radiátor kiváló választás tetőterekbe, alacsonyabb ablakok alatt elhelyezve, míg a 30 cm-es típusokat üvegportálok elé ajánljuk.

Mekkora területet fog fűteni a radiátor?

A méretezés utáni legfontosabb lépés, hogy – szakember segítségével – kiszámítsuk, mekkora a helyiség, épület vagy lakás hőszükséglete. Ehhez nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük az ablakok méreteit, a külső határoló falak vastagságát, az oldalsó falak, illetve a padló szigetelését, valamint a mennyezetet is. Emellett a radiátor bekötési módja is számít. Ahogy a méret meghatározásához, ebben a kérdésben is erősen ajánlott szakértő segítségét kérnünk – hiszen így kaphatunk igazán precíz eredményt, és így lehet a kiválasztott fűtőtest hosszú évtizedek múlva is bevált, jól működő.