Fogszabályozás Budapest

Felnőttkori fogszabályzás: minden amit tudni érdemes

A fogszabályzást sokan a gyerek, tinédzser korral azonosítják, de kicsit idősebbként is érdemes elkezdeni! Sőt, manapság egyre népszerűbb a felnőttkori fogszabályzás, kifejezetten a húszas és korai harmincas korosztályban. Igaz, a legjobb eredményeket fiatalkorban lehet elérni fogszabályzással, viszont felnőtként is hatalmas átváltozáson mehet át fogaink szerkezete egy megfelelő kezelés segítségével.

Szükségem van-e egyáltalán fogszabályzásra?

Sokkal több embernek van szüksége rá, mint amennyinek megfordul egyáltalán a fejébe. Néha a kevésbé látványos rendellenségek is, mint pl. az összetorlódás is komolyabbra fordulhat idősebb korra, akár egészségügyi probléma is keletkezhet a kezelés hiánya miatt. Ténylegesen viszont csak egy fogorvos tudja megmondani, hogy szükségünk van rá vagy se. Ahelyett hogy próbálná saját magát diagnosztizálni, üljön be inkább egy személyes felmérésre, konzultációra. Ez a szolgáltatás szinte minden fogászatnál alacsony áron elérhető, továbbá a kezelés elkezdése előtt egyébként is szükséges.

Mit érdemes tudni a kezelés előtt?

Amennyiben hamarosan megkezd egy fogszabályzó kezelést, a fogorvosnak kötelessége megfelelően tájékoztatni. Kérdéseket is feltehet, ha valami nem lenne egyértelmű, hisz a konzultáció is a kezelés része. Természetesen megeshet, hogy ezután is felmerülnek később további kérdések, alább igyekszünk bemutatni a legfontosabb tudnivalókat.

  1. Egyáltalán nem mindegy milyen eszközt kap: kivehető vagy rögzített. A rögzített fogszabályzótól jobban tart az ember, viszont a leghatásosabb eredményeket általában az hozza, így gyakran inkább arra van szükség. A fogorvos feladata, hogy megállapítsa, milyen eszköz lesz szüksége. Amiben válogatni lehet általában, az hogy milyen legyen az anyaga: fém, kerámia színű vagy akár átlátszó. Utóbbi csak esztétikai kérdés, viszont az árak jelentősen eltérőek lehetnek, érdemes anyagilag is átgondolni, mi fér jobban bele.
  2. Bizonyos esetekben foghúzásra is szükség lehet fogszabályzás előtt. Ilyenkor érdemes mindig meggyőződni arról, hogy ténylegesen szükség van-e a foghúzásra, akár másodvéleményt is kérni egy másik fogorvostól. Sajnos megeshet az is, hogy a választott fogorvosunk nem rendelkezik kellő tapasztalattal a területen, így hibás döntések miatt nem lesz túlzottan sikeres a kezelés. Érdemes meggyőződni előre a választott fogorvos szakmai tapasztalatáról.
  3. A rögzített készüléket nehezebb megszokni az elején, kifejezetten kellemetlen lehet az első pár napban, viszont nem kell megijedni emiatt. A szervezetünknek is hozzá kell szoknia, hogy egy idegen tárgy került a szájunkba, amely éjjel-nappal nem mozdul onnan. A fogszabályzó felhelyezése után fájdalmak jelentkezhetnek, különösen étkezés során. Ilyenkor érdemes minél kevésbé kemény ételekkel táplálkozni pl. joghurt, smoothie, továbbá amennyiben szükség van rá fájdalomcsillapítót is lehet alkalmazni.
  4. Bizonyos ételeket kerülni kell rögzített készülék esetében. Elsősorban a kemény és nagyon ragadós ételek okozhatnak gondot, pl. magvak, táblás csoki, rágó. Kár keletkezhet miattuk a készülékben, ami miatt hosszabb lehet a kezelés is. Fogorvosunkkal érdemes konzultálni erről is, mi az amit hanyagolni kell az étrendből a kezelés ideje alatt.
  5. A fogszabályzót megfelelően tisztítani kell, az apró részekben könnyen megmaradhatnak morzsák, így érdemes speciális, fogszabályzókhoz tervezett fogkefére is beruházni – rendszeresen mosni velük a fogakat az étkezések után.

Felnőttkori fogszabályzásra itt jelentkezhet be: https://budapestdentcare.hu/fogszabalyozas/