csődeljárás

Csődeljárás a cégmentés fontos eszköze

Bármely vállalkozás nehéz helyzetbe kerülhet egy-egy gazdasági sokkhatás esetében. Esetleg az is előfordulhat, hogy a cégvezetés nem látott előre egy kritikus problémát, amit ugyan ki tud javítani, de időre van hozzá szüksége. Ezekben az esetekben a jog még ad egy plusz lehetőséget az értékek, munkahelyek és magának a cégnek a megmentésére. Ez az eszköz nem más mint a csődeljárás, aminek a segítségével átvészelhetők a nehéz időszakok.

Mi is az a csődeljárás?

Az általános meggyőződéssel szemben a csődeljárás nem jelenti egy vállalkozás végét. Valójában ez egy olyan jogi folyamat, aminek a során a cég minden érdekeltje egy kompromisszumot köt a fizetési kötelezettségek, hitel és tartozások átstrukturálásával. Ezek nem tűnnek el és nem is engedik el őket a hitelezők vagy éppen a beszállítók, inkább csökkentik és/vagy elhalasztják azok kifizetését.

A csődeljárás időtartama lapesetben kb. 4 hónap. Ennyi idő alatt kell megtalálnia a megoldást a cégnek az azonnali problémákra és fenntarthatóvá tenni a működést. Az átláthatóság érdekében az esetek döntő többségében egy pénzügyi specialista kerül a működés élére, akinek a feladata ennek a garantálása. Ha a feltételek teljesíthetők, de nem az alapidőtartam alatt, akkor egy alkalommal 8 hónapra lehet hosszabbítani a jogi eljárást.

Hogyan hozhatjuk ki a maximumot az eljárás alatt?

A legfontosabb, hogy csak akkor fogjunk bele az eljárásba, ha reális lehetőséget látunk a cég egyenesbe hozására. Ehhez fontos lesz a legnagyobb hátráltató tényező felderítése és kiküszöbölése. Lehet, hogy rossz piacot céloztunk, vagy hirtelen változtak meg a gazdasági körülmények. Ha tudunk találni alternatív megoldást, akkor van esélyünk a sikerre.

Azonban nem szabad megállnunk itt. Tekintsünk a helyzetre kihívásként és térképezzük fel vállalkozásunk minden rétegét. Ha találunk 1-1 olyan tényezőt ami kicsit csökkenti a hatékonyságot javítsuk ki. 10-20 ilyen faktor esetén már hatalmas előnyre tehetünk szert viszonylag rövid időn belül is.